2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008

THE B MOVIE - Burton (USA) 2009

Dla teamu Burtona sezon 2009 rozpoczął się jak każdy poprzedni- w resotrach i w dziewiczym puchu Nowej Zelandii, Ameryki Północnej i Starego Kontynentu. W halfpipe, snowparkach, na ośnieżonych ulicach Salt Lake i Minneapolis, w sennych europejskich miasteczkach- gdziekolwiek byli, riderzy Burtona zostawiali to miejsce odmienionym.

 

Skocznie poznawały nowe rotacje, na poręczach siadały nowe combosy, śnieżne zamiecie niszczyły zaliczone przeszkody i tworzyły wyjątkowe miejsca, które inspirowały do kolejnego fascynującego wyzwania. Wyciśnać z mozliwości deski i człowieka jeszcze więcej!

 

To był kolejny wymarzony sezon ale wydarzyło się w nim coś jeszcze.

Coś większego i bardziej monumentalnego. Coś tak nadzwyczajnego, że tytuł filmu musiał ponieść konsekwencje jego treści...

Burton z dumą przedstawia “The B”- snowboardowe niebo ze świecącymi najjaśniejszym blaskiem riderami. Kultowa manufaktura znów winduje poprzeczkę na niespotykany dotąd poziom, nie bojąc się przedstawiać zimy w sposób jaki zarezerwowaliśmy jedynie dla swoich marzeń.

W filmie wystepują:

 

Jeremy Jones, Jussi Oksanen, Nicolas Müller, Frederik Kalbermatten, Keegan Valaika, Shaun White, Danny Davis, Terje Haakonsen, Mason Aguirre, Kevin Pearce, Mads Jonsson, Natasza Zurek, Mikey Rencz, Luke Mitrani, Jack Mitrani, Mark Sollars, Charles Reid, Gabi Viteri, Spencer O’Brien, Mikkel Bang, Sani Alibabic, Marko Grilc, Peetu Piiroinen, Kim Rune Hansen, Stephan Maurer, Chris Sörman, Kazu Kokubo, and Kyle Mack. Mało?!

 

 

 

Zobacz trailer filmu na YouTube

 

Odwiedź stronę Burtona

 

LET'S GO GET LOST - Isenseven (Niemcy) 2009

isenseven

 

Od wielu lat filmy Isenseven są inspiracją dla wszystkich, którzy kochają zimę. Jedni podpatrują ich warsztat, zdecydowana większość ogląda je by śledzić rozwój jaki dokonał się w snowboardzie w ciągu ostatniego roku.

 

Ekipa z Niemiec nie boi się wybiegać w przyszłość i prezentuje absolutnie autorskie podejście do filmowania śniegu. Tegoroczny LET'S GO GET LOST przynosi wszystko to za co Monachijczyków kochamy najbardziej: najlepszych riderów, najtrudniejsze tricki, najlepsze snowparki, największe góry, najlepszą muzykę, najlepsze kolory, największą radość z jazdy, najdziwniejsze pomysły na postprodukcję, niespodzianki i dziesiątki nietypowych ujęć banalnej codzienności.

 

Po ubiegłorocznym TEENANGE LOVE GRAFFITI ich nowy film to najbardziej oczekiwana snowboardowa produkcja tego roku. Nic dziwnego: właśnie świętują dziesięciolecie działalności i wszyscy spodziewają się czegoś extra. LET'S GO GET LOST to artystyczna podróż dookoła świata, z rodzimych Niemiec, przez Austrię, Szwajcarię, Włochy, Norwegię, Szwecję, Japonię, Chiny po Stany Zjednoczone Ameryki.


W filmie występują: André Kuhlmann, Michi Zirngibl, Fips Strauss, Tobi Strauss, Erik Botner, Ludwig Lejkner, Fredrik Evensen, Chris Patsch, Alex Tank, Tom Klocker, Anton Gunnarson, Marc Swoboda i Christophe Schmidt.

isenseven

Zobacz teaser filmu na YouTube, odwiedź stronę Isenseven.

 

From ROMANIA with LOVE - Blickinsfreie (Niemcy) 2009

from romania with love

W 1984 roku Andy Fazekas, student z Sibiu w Rumunii nie mógł przypuszczać, że przedmiot który trzyma w rękach wpłynie na całe jego pokolenie a życie kilkuset osób przewróci do góry nogami.

W kraju, którego trzecią część stanowią góry panuje siermiężny komunizm. O wszystkim decyduje dyktator Caucescu a partia tłamsi każdy przejaw indywidualności. Andy Fazekas trzyma w rękach prezent od kuzyna z Niemiec- snowboard.

 

„From ROMANIA with LOVE“ to trzecia część snowboardowego cyklu Rene Eckerta, którego kamera odwiedza państwa dawnego bloku wschodniego (poprzednie dwie części opowiadały o Polsce i Słowacji). Tym razem skupia uwagę na tajemniczych górach Karpatach i ich wyjątkowej części - Transylwanii.

 

Tegoroczny dokument to relacja ze spotkania czołowych riderów z Europy Wschodniej z rumuńską sceną snowboardową i mało znaną w Europie tradycją. Opowiada o kraju, w którym młodzi ludzie zapragnęli zmiany. O ich kreatywności, pasji, uporze i sile. O snowboardach robionych w domowych warsztatach i pragnieniu podzielenia się swoją pasją z obojętnymi na zmiany rodakom.

 

 

W filmie występują:

 

Michał Ligocki (PL), Wojtek Pawlusiak (PL), Tomas Droppa (SK), Tomas Korcok (SK), Bazsi Takacs (HU), Chris Percival (AT), Martin Freinandemetz (AT), Leo Taileffer (FR), Thibault Pomarat (FR), Yann Barthelemy (FR), Mihail Adolf (RO), Vladimir Breszovski (RO), Kinda Geza (RO), Mateffy Istvan (RO), Constantin Bodea (RO), Jaffar Fratele (RO), Andy Fazekas (RO).

Współproducentem filmu jest Ripzone Europe.

Zobacz teaser filmu na YouTube, odwiedź stronę Blikensfreie.

 

A HARD DAY'S NIGHT - Rome SDS (USA) 2009

rome sds

W kwietniu 2009 największy snowboardowy magazyn, Transworld Snowboarding ogłosił wyjątkowy contest i wyjątkowe reguły gry: cztery teamy, cztery resorty i tydzień na nakręcenie najlepszego materiału foto i 5- minutowego video.

 

TEAM SHOOT OUT to contest progresu i kreatywności. Każda ekipa składała się z pięciu riderów, dwóch kamerzystów i jednego fotografa. Materiał został oddany na początku czerwca a efekty oceniał sztab specjalistów. Poziom filmów był wyjątkowo wysoki. Gdy opadły emocje zwyciezcami okrzyknięto ekipę ROME SDS i świeży numer gazety z LNP na okładce trafił na lady skateshopów.

 

Przedstawiamy zwycięzcę, film zatytułowany „A Hard Days Night”. Występują w nim: Bjorn Leines, LNP, Marie-France Roy, Eiki Helgason i Will Lavigne.

Zobacz teaser filmu na YouTube, odwiedź stronę Transworld Snowboarding.

 

day with PIRATE MOVIE PRODUCTION (Austria)

Czy można usłyszeć jak pada śnieg? Zatrzymać się na stoku i widzieć więcej niż pozostali? Czy kreatywność to tylko maksymalna prędkość na najeździe a w powietrzu jeszcze więcej rotacji?
O co chodzi z tą "miłością do gór" i czy mozna ją wyssać z mlekiem matki? I wreszcie: skąd w niektórych z nas tak intymne przywiązanie do rzeczy, które inni chcą jak najszybciej wymieniać na nowe?

 

Tego typu pytania na przełomie wieków zadawała sobie grupa przyjaciół z Austrii. Wszyscy oni zafascynowani byli górami, snowboardem oraz możliwościami jakie daje korzystanie z taśmy filmowej i analogowej kamery. Każdy z nich robił wcześniej coś na własną rękę.

pirate movie production

Nie filmowali wesel! Dla przykładu: Justin Hare pracował przy trzech filmach słynnego temau Blank Paper Productions (“91 Words for Snow” , “The Gap Session”, “In Short”) oraz przy kultowych obrazach RobotFood ("Lame" i "Afterlame").

 

Z potrzeby rewolucji powstała PIRATE MOVIE PRODUCTION- dziś jedna z najsłynniejszych ekip filmowych na świecie.

 

Dzień z PIRATE MOVIE PRODUCTION to propozycja dla tych, których w jeździe na snowboardzie interesuje coś więcej niż wyczyn. W ich filamch jest wszystko: freestyle w mieście i combosy na poręczach, mega kickery na backcountry, freeride, fun, snowparki- filmują przecież najlepszych riderów, nagrywają tricki, które inspirują tysiące ludzi na stokach całego świata.

pirate movie production

Jest w tych filmach jeszcze coś: atmosfera. Niewypowiadalna, bo podobna do tej, którą czuje się samemu będąc w wysokich górach. Ulotna jak ulotna jest zima. I wyjątkowa umiejętność zatrzymania czasu charakterystyczna dla fotografii.

Zapraszamy na dzień z PIRATE MOVIE PRODUTION - austriacką bandą pro-riderów, filmowców, fotografów, grafików, rysowników. Zapraszamy na trzy wyjątkowe filmy zimowych artystów.

Odwiedź stronę Pirate Movie Production

 

SHOOT YOUR FRIENDS Pirate Movie Production (Austria) 2003

pirate movie production

Myliłby się ten, kto by sądził, że pierwszy film PIRATES będzie jedynie rozgrzewką. "Shoot your friends" w 2002 roku kręcili tak, jak młode zespoły nagrywają pierwszą płytę: sto procent siebie i emocje jak na dopingu. Riderzy chcieli pokazać światu jak jeździ młode pokolenie Europejczyków, filmowcy mieli ochotę na artystyczną revoltę.

 

Ujęcia powstawały w Hiszpanii, Szwajcarii, Japonii a przede wszystkim Voralbergu- południowo zachodnim skrawku Austrii, zamieszkałym jedynie w 30% i w całości leżącym w Alpach.

 

Film powstał na taśmie super 8mm. Tak się złożyło: cała ekipa była w owym czasie zafascynowana możliościami, jaki daje ten wyjątkowy nośnik.

 

To świetny debiut, rozstrzygający przy okazji kilka wątpliwości: czy sześć lat w krótkiej historii snowboardu to wystarczająco dużo by wszystko postawić na głowie, czy buttery na dachach samochodow zyskały przez ten czas na stylu, jak wyglądały przeszkody w snowparkach i czy były lepsze, o ile trudniejsze tricki udaje się dziś zarejestrować kamerą, czy streetowe poręcze dziś katuje się naprawdę inaczej, jakie kolory i styl były modne i czy w konstrukcji kickerów na backcountry zaszły znaczące zmiany?"

 

Shoot your friends" nie ma w sieci i nie był nigdy wcześniej pokazywany w naszym kraju.

W filmie wystepują: Gigi Rüf, Lars Oesterle, Lukas Draxl, Lukas Goller, Björn Hartweger, Marco Feichtner, Sani Alibabic, Hannes Metzler, Jocki Köffler, Basti Balser, Chandro Capin, Daniel Buman, Rudi Kröll, Magnus Sterner, Simon Ax, Jens Anselstetter, Wolle Beer, Jonte Edvardson, Andy Lehman.

Zobacz trailer filmu na stronie Pirate Movie Production

 

LUBEDENCE Pirate Movie Production (Austria) 2005

pirate movie production

W 2005 roku PIRATES poszukwiali nowych środków wyrazu. Ekipę zasilili nowi riderzy z Austrii i Skandynawii (Chris Sörman, Andreas Moen, Aleksi Vaninnen, Danny Larsen, Martin Sandberg i Andreas „Mone“ Monsberger) a filmowcy przesiedli się na... kultową dla kina taśmę 16 mm.


Wyjazd do Japonii przynióśł całą masę wyjątkowych ujęć w głębokim śniegu a monumentalne austriackie Alpy były świetnym tłem dla ogromnych kickerów i nowych tricków w powietrzu. PIRACI starli się z Wikingami na północy Europy a nocne jibby w europejskich miastach (m.in. w Moskwie) wskazywały drogę ewolucji współczesnego snowboardu i testowały wytrzymalość kolan wspinających się na swoje wyżyny riderów.

Oglądając "Lubedence" ma się wrażenie uczestniczenia w samym centrum akcji i chce się wyjechać w góry jeszcze szybciej niż to możliwe. Nie ma lepszej rekomendacji dla snowboardowego tytułu!

 

Czy 4- letni film może być świeży? A czy śnieg za każdym razem też nie wygląda tak samo? "Lubedence" PIRACI wydali z dołączoną do filmu 100- stronicową książką ze zdjęciami, grafiką, rysunkami. Marzenie o autorskiej wizji zimy zaczęło nabierać tempa.

 


W filmie wystepują:

Chris Sörman, Danny Larson, Marco Feichtner, Gigi Rüf, Lukas Goller, Martin Sandberg, Aleksi Vaninnen, Dmitry Fesenko, Hannes Metzler, Eirik Haugo, Jonte Edvardson,Andreas Moen, Jocki Köffler, Thomas Beckna Eberharter, Mone Monsberger, Björn Hartweger.

Zobacz trailer filmu na YouTube

 

JOLLY ROGER Pirate Movie Production (Austria) 2009

pirate movie production

Rok 2009 zapisze się w historii snowboardowej kinematografii kilkoma przełomowymi produkcjami.
Przed nami jedna z nich i kto wie czy nie najważniejsza.

 

JOLLY ROGER to to personifikacja etosu piratów i zasad jakie na początku XVIII wieku wyznawali ci, którzy nie godzili się z porządkiem ustanawianym przez innych. Nowy ład wprowadzają tu dwa tuziny unikatowych riderów z dwunastu krajów, którzy pod wspólną flagą podbijają trzy kontynenty; od Salt Like City, przez alpejskie Kitzbuhel po czynne wulkany na Kamczatce.

 

Ten rok przyniósł światu dużo śniegu i pierwszą 1620 backside. Przyniósł też film, który pokazuje nie tylko artystyczną i snowboardową ewolucję, ale winduje poziom do granic, które w przyszłości trudno będzie przekroczyć nawet najbardziej odważnym.

 

Film powstał na 16 mm taśmie, w charakterystycznym dla PIRATÓW, analogowym stylu.

 

JOLLY ROGER to wyjątkowa opowieść o górach. I o tym jak drobny na ich tle człowiek, może poczuć się kimś wyjątkowym.

 

Zobacz teaser filmu na YouTube

 


 

Zobacz jakie filmy wyświetlaliśmy podczas poprzednich edycji WIML: 2008 2010 2011 2012 2013 2014

sponsor gŁÓwny:

 

supersklep  

ZAPRASZAJĄ:

             
 

nagrody fundujĄ:

dc roxy flux stepchild airhole
reebok quicksilver monolith